Eko rostbif na potepu
Hecen naslov, ampak resen sendvič. 😉
Tak, ki ga lahko pripravimo vnaprej in nas počaka na kakšno praznovanje rojstnega dne; lahko ga zapakiramo v manjše paketke in vzamemo s sabo na piknik, izlet ali potep. 😉 Eden izmed tistih sendvičev, ki ga lahko pripravimo v enem kosu, nanj položimo težji pekač in počaka na nas v hladilniku čez noč in okusi se super prepojijo.
V končni fazi, zakaj pa ne bi pripravili kvalitetnega sendviča iz domačega kruhka z origanom in parmezanom, ga prepojili z domačim zeliščnim pestom, namesto instant nekvalitetnih poceni salam, pa vanj raje dali pošteno marinirana in pečena eko junečja ledja oz. rostbif (roastbeef Ekodar)? Za piko na i pa še našo skrivnostno omakico, ki je vse okuse lepo povezala v bombastično kosilo, obogateno z goro domače berivke za barvne vlaknine, vitamine in minerale. 😉
Marinirana in pečena eko ledja.
Postopek nadevanja.
- EKO GOVEJA LEDJA, 200 g
- ČESEN, 2 stroka
- ČRNI POPER, cela zrna, 2 čajni žlički
- SOL, morska groba
- ORIGANO, 2 čajni žlički
- OLJČNO OLJE, 1 jušna žlica
- NAVADNA PIRINA MOKA, 300 g
- POLNOZRNATA PIRINA MOKA, 100 g
- OLJČNO OLJE, 2 jušni žlici
- KVAS, suhi Digo, 1 zavojček
- ORIGANO, 1 zvrhana jušna žlica
- PARMEZAN, nariban, 3 zvrhane jušne žlice
- SLADKOR, 1 čajna žlička
- PARMEZAN, nariban, 2 jušni žlici
- LISTI MLADE ČEBULICE, 4
- INDIJSKI OREŠČKI, 2 jušni žlici
- OLJČNO OLJE, 1 jušna žlica
- SOL, groba morska, ščep
- MELISA, nekaj listkov
- BAZILIKA, nekaj listkov
- češnjev paradižnik, mocarela, rukola, SKRIVNOSTNA DOMAČA OMAKCA
- Večer pred peko pripravimo meso.
- Česen stisnemo in zmešamo v pasto skupaj s preostalimi sestavinami za marinado. Meso dobro natremo in zavijemo v prozorno živilsko folijo in pustimo čez noč v hladilniku.
- Pol ure pred peko ga vzamemo iz hladilnika in pustimo na sobni temperaturi.
- Pečico ogrejemo na 160°C in meso pečemo dobrih 80 minut.
- Medtem pripravimo pogačo.
- Najprej damo vzhajati kvas v toplo vodo, skupaj s sladkorjem. Ko naraste, ga zmešamo s preostalimi sestavinami v gladko testo, ki ga razporedimo na pekač, obložen s peki papirjem v obliko tanjšega (2-3cm na debelo) pravokotnika. Pustimo, da vzhaja pol ure.
- Ko je rostbif pečen, ga vzamemo iz pečice in pokrijemo s folijo ter pustimo, da tako počiva in da se ohladi.
- Med tem spečemo kruhek na 200°C, in sicer pečemo dobre pol ure, oz. dokler ni skorjica zlatorjave barve. Ohladimo ga na rešetki na sobni temperaturi.
- Pripravimo pesto, tako da vse sestavine zmešamo bolj na grobo v sekljalniku ali pa v terilniku.
- Kruh prerežemo, namažemo s pestom, obložimo s tanko narezanimi kosi rostbifa in poljubno nadevamo.
* z glutenom
* z mlečnimi izdelki
* mesno - junetina
* brez jajc
Še nekaj predlogov za nadevanje:
mehiški: na poljubni kruhek namažemo s pasto iz rdečega fižola, čebule in rdeče sušene paprike ter ščepca kajenskega popra, naložimo meso in potresemo s sirom chedar; vse to na hitro opečemo v pečici, da se sir stopi; dodamo kisle kumarice, svež paradižnik in zeleno papriko.
grški: na poljubni kruhek namažemo namaz iz fete in sušenega paradižnika, obložimo z mesom, potresemo s črnimi olivami in rdečo čebulo ter potresemo s svežim origanom.
slovenski: na poljubni kruhek namažemo skuto z drobnjakom, obložimo z mesom, potresemo z naribanim zbrincem in obložimo s pečenim treviškim radičem z balzamicom in karamelizirano čebulico.
ta žleht: na poljubni kruhek namažemo domači liptaver, obložimo z zeleno solato in mesom, dodamo vložene pikantne feferone in prelijemo z omako iz kisle smetane in pikico majoneze.